Все про Східні редакційні батли: учасники, формати матеріалів, враження редакторів та менторів
Організатор:
Агенція розвитку локальних медіа «Або»
жовтень-листопад 2020 року

У ПОШУКАХ САМОІДЕНТИФІКАЦІЇ МІСТ
У ДОНЕЦЬКІЙ ТА ЛУГАНСЬКІЙ ОБЛАСТЯХ.
ЛЮДИ, МІСЦЯ, ТРЕНДИ

СХІДНІ БАТЛИ 2.0

Що потрібно розуміти
редакціям-учасникам батлів
Східні батли 2.0 ми присвятили самоідентифікації міст, в яких працюєте ви і мешкають ваші читачі. Більшість завдань — про людей, місця та тренди, які ви помічаєте навколо себе.
Тривалість батлів
Батли тривають 8 тижнів. Кожного тижня — 1-2 завдання від координатора Агенції «Або», які редакції повинні виконати, консультуючись із ментором. У кожного завдання є дедлайн.
1
Ментор
Один ментор працює з 2 редакціями. Ментор — це фактично ще один редактор, який завдяки досвіду може підказати фокус теми, дати поради щодо формату та за необхідності відредагувати матеріал.
2
Оцінювання
Після виконання завдання тижня ментори за 7-бальною шкалою оцінюють матеріали інших редакцій, дають короткий фідбек — що сподобалось, а що ні.
3
Пріоритет та розвиток
Наші пріоритети з точки зору розвитку редакцій — нові формати, навчання фокусуванню тем, візуальному оформленню матеріалів, пошуку партнерів (спонсорів) для спецпроєктів (там, де це дозволяє формат матеріалу).
4
Зустріч з менторами
У рамках батлів запланований візит менторів у редакції (якщо дозволяють умови. Якщо ні — то онлайн-зустріч)
5
Призи
За підсумками батлів редакції (залежно від місця у турнірній таблиці) отримають призи.
6
Теми завдань у рамках батлів
1
Тиждень 1
«У нас існують не шахтарські династії, радше касти. Батько передасть дітям своє хлібне місце. Ще й хабар запросять за місце на шахті. Навіть якщо там затримка виплат по півроку». Це епізод з книги Олександра Міхеда «Я змішаю твою кров з вугіллям».

Спробуйте знайти у своєму місті династії не традиційних для регіону професій та розповісти про них (жанр – на ваш розсуд).
2
Тиждень 2
Українська культура Донбасу. Як на сході України зберігають і відтворюють традиції, поєднуючи їх з сучасністю. Історія людини або місцевого культурного проекту (автор завдання - ментор Максим Бученко)

Додатково: Ко Дню вчителя. Дивимося, якими застосунками на телефоні користується вчитель місцевої школи (до 3, але не беремо типові – Facebook, Skypе, різні месенджери) та коротко пояснюємо, у чому їх користь
3
Тиждень 3
Після декомунізації у багатьох містах на сході України залишилися пусті тумби під монументи та питання, чи потрібно встановлювати на них щось нове. Можна порозмірковувати, хто або що гідні стояти на центральній площі вашого міста?".

Це може бути vox populi, інтерв'ю з архітектором, експертами, активістами, представниками влади, істориками або особистий блог (автор завдання - Юлія Суркова)
4
Тиждень 4
Йдемо в гості до шеф-кухаря місцевого кафе\ресторану і разом із ним готуємо страву, яка вважається фішкою вашого міста. Або ту, заради якої туристи з інших регіонів можуть навідатися до вас.

Формат: текст або відео, репортаж із залученням журналіста до процесу приготування страви

Сфокусуйте тему матеріалу\огляду\сюжету для іншого медіа. Про що вам було б цікаво дізнатися у місті, де працює редакція.
5
Тиждень 5
Сьогодні районний суд Києва заборонив розповсюджувати тираж книги Вахтанга Кіпіані «Справа Василя Стуса». Суд визнав, що деякі фрази у книзі порушують честь та гідність Віктора Медведчука. Але автор книги планує подавати апеляцію.

Тому і тема нового завдання така.Місцеві заборони. Що і коли забороняли у вашому місті, що з цього вийшло, як люди боролися за зняття заборон (і чи боролися).Можна брати як радянський період, так і роки незалежності. Це можуть бути матеріали через історії людей, які були свідками цих заборон і намагалися їм протистояти. Так і історична хроніка, але теж з коментарями свідків.

Попросить у ваших менторів приклади текстів або відео їх авторства (або знайдіть самі). І спробуйте їх адаптувати або локалізувати для свого видання.
6
Тиждень 6
Цифрові кочевники. Або digital nomads. Знайдіть у своєму місті людину або декілька, які вже кілька років працють віддалено, мають можливість подорожувати та працювати. Як вони планують своє життя, як знаходять баланс між пригодами і роботою, скільки зароблять і як економлять. Їх корисні поради або попередження тим, хто також мріє провести 2-3 роки у такому форматі.
7
Тиждень 7
Мій досвід. Знайдіть людину, яка поділиться своїм негативним досвідом, висновками та подальшими кроками у житті. Наприклад, «Я відкрив кав'ярню, яка попрацювала лише 3 місяці.
І ось що зрозумів» або «Мені так і не вдалося пробігти марафон, але відкрив в собі інші круті здібності».

Мета матеріалу – показати, що за кожним успіхом стоїть декілька невдач, які слід подолати.
8
Тиждень 8
Створити "Словник року" для вашого міста або області. Знайти слова\фрази, з якими асоціюється 2020 рік і пояснити їх. На кожну букву - одне слово або фраза.Для телебачення це може бути сюжет або опитування людей, які називають "слова року" та пояснюють їх.

Знайти редактора або журналіста з медіа Західної України (Львівська, Івано-Франківська, Тернопільська, Закарпатська, Рівненська, Волинська області), пояснити, що берете участь у редакційних батлах та попросити вигадати тему матеріала (що їм було би цікаво прочитати у вашому медіа).
А ось що можна почитати
Ми пишаємося, що всі редакції за всі 8 тижнів виконали всі завдання. У батлах не має переможців і переможених. Є 11 команд, які працюють для своїх читачів та глядачів. Але є результати і призи:
Волноваха.City
Волноваха.City
Приз — дрон
Час Пик
Час Пик
Приз — ноутбук
Восточный вариант
Восточный вариант
Приз — Відеокамера GoPro
ТВ-7
ТВ-7
Приз — смартфон
Спеціальні номінації
Всі редакції отримають набори блогерів + книжки від українських видавництв.
Донбас-онлайн
Донбас-онлайн
За любов к монтажам і форматам
Карачун
Карачун
За повагу к історії Слов'янська

Зміст
Зміст
За любов до Луганщині
Бахмут.in.ua
Бахмут.in.ua
За пошук активних людей, кому не все одно
Сайт Слов'я́нська 6262
Сайт Слов'я́нська 6262
За стабільність і взаємодопомогу
Сайт Маріуполя 0629
Сайт Маріуполя 0629
За оригінальність у заголовках і темах
КраматорскПост
КраматорскПост
За повагу до дедлайнів
Враження учасників батлів
Олексій Ладика
Упродовж оцих двох місяців я і мої колеги були схожі на отого Брюса всемогутнього Бо батли припали на вибори і купу іншого і часу нам завжди не вистачало. Але ми впорались і не завалили жодного дедлайну (майже )! Тепер мені особисто було б цікаво ідею батлів розширити на всю Україну. Класно було б побатлитись з регіональними виданнями на Заході чи Півночі України. Круто було б, щоб під час батлів редакції могли обмінюватися журналістами і таким чином ділитися досвідом. Коротше, КрамПост готовий до нових батлів!
Анастасія Руденко
Восточный вариант
Если вы думаете, что в инфополе востока Украины ничего не меняется, я вам сейчас докажу обратное 30 августа мы резапустили Восточный вариант. Тогда агентство АБО было первым, кому я рассказала о резапуске ВВ. А потом они же предложили хакнуть медийное пространство региона соревнованием между редакциями:) И мы стали участвовать в Східних батлах. Причем главной идеей соревнования было показать Донбасс таким, каким его не знали ранее. При любой геймификации, главное — это драйв, возникающий в процессе. И материалы, от которых в итоге выигрывают читатели. Мы вошли во вкус, потому подписывайтесь и удивляйтесь Такие батлы — отличная идея встряхнуться и для других регионов. И особенно — по-новому влюбиться в команду.
Григорій Кульбака
Карачун
Победа в редакционных батлах — это всего лишь символ. Главный итог — не в призах, а в том, что каждая редакция (даже самая крутая) за эти два месяца сделала шаг вперед: чему-то научилась, от каких-то своих творческих наработок — отказалась, наметила какие-то новые цели. Оcновной результат редакционных батлов. Если бы наша редакция не участвовала в проекте редакционных батлов, на «Карачуне» не появились бы почти полтора десятка материалов, которые, судя по статистике посещений, были с интересом восприняты нашими читателями. И за это «Карачун», конечно же, благодарен всей АБОшной команде. Главный приз — наш! Читатели «Карачуна» всё больше доверяют нашему изданию.
Олександра Пилипенко
6262
Сайт міста Слов'янська 6262 вже не вперше бере участь у Східних Батлах від АБО. Цього року організатори зробили акцент на самоідентифікації міст. Що для нас батли? Це завжди цікаві і неочікувані завдання, які змушують вийти із звичного редакційного режиму роботи. Це можливість вийти з "мильної бульбашки", побачити себе зі сторони і подивитись на свої недоліки. Це дух змагання і конкуренції, який захоплює. Дякуємо нашим суворим менторам-критикам. Розуміємо, що у кожного є свій досвід, своє сприйняття інформації та суб'єктивізм, тому не дуже критично сприймали коментарі, з якими не були згодні (хоч іноді дуже хотілось посперечатись).
Павло Ештокін
Волноваха.City
Більшість матеріалів нам даются легко, але були і такі,що, чомусь, здавалися нездійсненними. Один з таких матеріалів про бугасівську чебуречну. Перед тим, як вирішили їхати домовлятися про інтерв'ю чомусь думали, що нам будуть не раді. Намагалися запевнити себе, що у людей і так важкі часи — трасса не працює, а тут ми. Виявилося, що нас зустріли, накормили і ще й розповіли цікавезну історію виникнення цього прекрасного смаколика в нашому регіоні. Це був другий матеріал у батлах. Після нього ми і зрозуміли, що можемо злагоджено зробити всі завдання і ніхто нам не відмовить, бо ми круті). А головне, що всі матеріали мали неабиякий успіх у нашої аудиторії.
Карина Лукина
Донбас-онлайн
Для чотирьох новинарів ці два місяці стали цікавим досвідом та неабияким випробуванням. Окрім традиційних випусків новин щодня на телевізор та радіо, ефіру суспільно-політичної програми — ми з колегами впродовж двох тижнів готували спецефіри "Луганщина потребує допомоги" через масштабні пожежі. За цей час ми стали ще більш організованими та продуктивними, ще й виконували не стандартні завдання батлів. Забрало це чимало понаднормового робочого часу та вихідних. Тим паче, що і так невеличка редакція, по черзі, а інколи й повним складом ходила на лікарняні — проте це нас не зупинило. Участь того вартувала.

Особисто для нас, новинарів, це був шанс відірватися від буденності та рутиної роботи, дати волю своїм фантазіям, творчим здібностям.
Ганна Бокова
Бахмут.in.ua
Завдяки нашому ментору ми навчилися писати більш емоційні тексти, робити підзаголовки і оформлювати цитати. Запланували ще попрацювати з менторкою у ролі редакторки, та накидали цікаві теми на майбутнє. Оцінки менторів і загальна оцінка батлів не зможе оцінити нашу роботу в повній мірі і наші надбання, а ми їх вже оцінили)) Ми дякуємо команді АБО за цікаву науку.
Юлия Машута
Час Пик
Журналисты Час Пик не просто писали статьи — в каждой старались использовать интересные интерактивные форматы. Были опросы, онлайн карты с сотней фотографий и маршрутами, интерактивные куклы, фото «было-стало», гайд по ресторанам с доставкой. Большинство интерактивов сделали с помощью сервиса https://app.genial.ly, где бесплатно можно создавать даже собственные игры. Спасибо огромное нашему ментору Анне Мамоновой. Она очень любит душевные истории, которые с ее помощью научились писать во время батлов. Понравились ее креативный подход к каждой теме и смелые решения. Долой скучные форматы, даешь эксперименты!
Марина Терещенко
Зміст
8 тижнів редакційних батлів (перший тиждень Зміст пропустив, бо я лежала в лікарні, а редакція вигрібала за мене все й усюди), 11 редакцій з Луганщини та Донеччини. З десяток текстів та крутий ментор Максим Бутченко. Ще й земляк, з рідної Луганщини. Зараз, дописуючи крайній текст для батлів, обертаюсь і розумію, що такий шалений темп вчить швидко писати/редагувати/думати на задані теми/постійно відшукувати нові фішки…
Блоги менторів
Хочете теж побатлитися?
Напишіть листа Агенціі [email protected] або подзвоніть 050-642-55-75

Бо в наших планах проведення
Всеукраїнських редакційних батлів
І радимо:

Проєкт реалізовано в межах програми «Демократичне врядування у Східній Україні», яка фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID)
Made on
Tilda